Charakter i usposobienie

Koty brytyjskie nie potrzebują bardzo dużych przestrzeni. Znakomicie dostosowują się do życia w mieszkaniu. Są raczej domatorami i nie wykazują potrzeby wychodzenia na zewnątrz.

Są zwierzętami bardzo towarzyskimi a także pogodnymi, zazwyczaj przebywają tam gdzie coś się dzieje. Interesują się wszystkim, asystują podczas sprzątania, „pomagają” w pracach domowych, często siedzą przed ekranem komputera zasłaniając nam monitor, żeby sprawdzić co tam ciekawego widzimy, zabawnie wygląda to, kiedy próbują złapać kursor myszki.

Niekonfliktowe usposobienie idzie w parze z ich cierpliwością i inteligencją. Szybko się uczą, potrafią aportować zabawkę, przychodzić na wołanie, wiedzą jak się zachować, aby otrzymać swój ulubiony przysmak.

Są to koty zaskakująco ciche (w stosunku do wielkości) i spokojne oraz absolutnie nienatrętne, przyjaźnie nastawione do dzieci. W ich obecności stają się „pluszowymi zabawkami”, leżąc spokojnie godzinami i nie reagując na zaczepki maluchów. Zniecierpliwione po prostu odejdą. Akceptują bez problemu przebywające razem z nim w domu inne zwierzęta.

Przyjęty do domu kot brytyjski, szybko znajduje najwłaściwsze dla siebie miejsce. Najgłębszym uczuciem obdarza swojego opiekuna, potrafi podążać za nim przez cały dzień, cierpliwie czekając, aż zostanie mu poświęcona uwaga. Najlepiej czuje się w ciszy i spokoju, patrząc w okno, obserwując rodzinę, w której żyje oraz wylegując się w promieniach słonecznych.

Kot brytyjski to wspaniały towarzysz ludzi zabieganych, którzy nie mają zbyt wiele wolnego czasu, a po ciężkim dniu marzą o chwili relaksu i spokoju. Nie oznacza to jednak, że zwierzaki te lubią samotność. Gdy zbyt długo nie widzą swoich opiekunów, bardzo tęsknią, dlatego, gdy większość czasu spędzamy poza domem, najlepiej sprawić naszemu brytyjczykowi kociego kolegę.