Umaszczenie i kolor oczu

Przez wiele lat koty brytyjskie hodowane były przeważnie w kilku podstawowych odmianach barwnych.

Obecnie występują w ponad 150 odmianach barwnych i rysunkach pręgowania. Najbardziej charakterystyczne i lubiane są odmiany niebieska i liliowa, ale coraz większym uznaniem zaczynają cieszyć się brytyjczyki umaszczone: jednobarwne (białe, czarne, czekoladowe, rude, kremowe), dwubarwne (kolor standardowy z różną ilością białego), tabby we wszystkich barwach podstawowych (cętkowane, pręgowane klasycznie i tygrysio), szylkretowe, dymne, złociste, srebrzyste cieniowane i szynszylowe.

Kolor oczu kotów brytyjskich harmonizuje z umaszczeniem. Najczęściej jest to barwa miedziana lub pomarańczowa. Zielony kolor oczu występuje u kotów szynszylowych (u których konieczna jest ciemna obwódka oka), cieniowanych i pręgowanych. Koty białe mogą mieć oczy w różnym kolorze (niebieskie, pomarańczowe lub różnobarwne).

Jedną z najmłodszych odmian barwnych kotów brytyjskich jest colorpoint, który został uznany dopiero w 1991 roku w Wielkiej Brytanii. Cechami charakterystycznymi tej odmiany są intensywnie niebieskie oczy i znaczenia point obejmujące pyszczek (maska), końcówki uszek, łapek i ogonka.

Obecnie trwają prace hodowlane nad utrwaleniem nowych odmian kolorystycznych kotów brytyjskich. W hodowlach zagranicznych coraz częściej można spotkać koty brytyjskie w kolorze płowym i cynamonowym. Aktualnie kolory te uznane są m.in. przez amerykańskie stowarzyszenie felinologiczne TICA oraz od sierpnia 2006 r. przez WCF. W Polsce nie mamy jeszcze żadnych przedstawicieli tej odmiany barwnej.