Pielęgnacja

Koty to czyściochy i dużo czasu poświęcają na pielęgnację swojej sierści. Szorstkim językiem wylizują ciało, pomagając sobie łapami zwilżonymi śliną. Szczotkowanie kota ma na celu pomoc w usuwaniu martwych włosów, które kot może połykać podczas codziennej toalety.

Brytyjczyki mają gęste pluszowe futro, które nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku kota brytyjskiego krótkowłosego mieszkającego w domu wystarczy raz w tygodniu wyczesać martwą sierść.

Do tego celu możemy wykorzystać kilka podstawowych typów szczotek:
  • Szczotka o delikatnych igłach, lekko zagiętych – do wyczesywania futra (lepsze te bez kuleczek na końcach)
  • Z włosiem – do napowietrzania futra
  • Gumowa szczotka – do masażu i lepszego ukrwienia skóry

Pogląd o konieczności szczotkowania sierści nie jest jednak podzielany przez wielu hodowców i sędziów, którzy uważają że szczotkowanie prowadzi do usuwania podszerstka nadającego charakterystyczną dla brytyjczyków fakturę sierści.

U jasnych kotów zdarzają sie tzw. plamy łzowe, które mogą przebarwiać futerko. Oczy przemywamy gazikiem nasączonym kroplami pielęgnacyjnymi przeznaczonymi dla zwierząt, może to być również sól fizjologiczna.

Raz w tygodniu czyścimy delikatnie uszy. Można do tego użyć zwykłych patyczków do uszu i usunąć wydobywającą się wydzielinę z zewnętrznej części ucha, uważając przy tym aby nie wkładać go do przewodu słuchowego.

Należy również pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków, które skracamy cążkami, bądź gilotynką do kocich pazurków. Przycina się je, nie tylko by uniknąć zniszczenia sprzętów domowych, ale także dlatego że kotu mieszkającemu w domu mogą nadmiernie wyrastać. Jest to czynność bezbolesna, jednak niezbyt lubiana przez koty. Należy wziąć kota na kolana, przytrzymując go (można kogoś poprosić o przytrzymanie kotka) nacisnąć na opuszki by pokazały się pazurki i obcinaczkami obciąć końcówki pazurków uważając by nie naruszyć mocno ukrwionej podstawy (bardziej różowej), można także poprosić o pomoc weterynarza który zrobi te czynność za nas.