Kocia wyprawka
Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup kota, powinniśmy przed przybyciem do naszego domu nowego lokatora, zadbać o to, aby skompletować wszystkie niezbędne elementy jego wyprawki. Nie jest to skomplikowane, jednak musimy wiedzieć, co będzie potrzebne.
-
Kuweta, czyli kocia toaleta. Jej wybór zależy od przyszłego właściciela, dzielą się one na dwa rodzaje: otwarte i kryte, te drugie wyglądem przypominają transporter. Kuwety kryte mają niewątpliwie dużo plusów: są wyposażone w filtry węglowe oraz drzwiczki, co ogranicza w znacznym stopniu nieprzyjemne zapachy, żwirek nie wysypuje się, kiedy kot intensywnie w nim grzebie, zapewniają kotu cichy kącik do załatwiania swoich potrzeb. Kuwety odkryte z kolei są zazwyczaj tańsze i zajmują mniej miejsca. W dłuższej perspektywie jednak zdecydowanie lepszym wyborem będzie kuweta kryta, pod warunkiem, że znajdziemy dla niej odpowiednią ilość miejsca. Warto również dokupić, wycieraczkę przed kuwetę.
-
Łopatka Warto zaopatrzyć się w łopatkę do usuwania odchodów i bryłek z kuwety. Może to być zwykła łopatka jak do piaskownicy, lub specjalna z dziurkami jak sitko.
-
Żwirek Każda kuweta wymaga wypełnienia w postaci żwirku. Rozróżniamy kilka typów żwirku: bentonitowy (w postaci kamyczków), drewniany (w postaci drewnianych granulek, najczęściej możemy taki żwirek wyrzucać do toalety) oraz silikonowy (silikonowe granulki chłonące wilgoć). Żwirek może być zbrylający lub niezbrylający – ten pierwszy jest o tyle wygodniejszy, że wiąże wilgoć w grudki, które później wystarczy wybrać łopatką i wyrzucić; żwirek niezbrylający niestety nie ma tej zalety. W trosce o komfort opiekunów, istnieje cała gama żwirków zapachowych, jednak należy wiedzieć, że zapachy te nie zawsze odpowiadają kotu (co może spowodować jego niechęć do korzystania z kuwety). Dla małych kociąt, dopiero uczących się korzystania z kuwety, najlepszy będzie żwirek o drobnych granulkach (przypominający piasek i nie drażniący malutkich poduszeczek), natomiast dorosłe koty powinny bez problemu zaakceptować podłoże o większych granulkach. Wybór żwirku zależy zatem od upodobań kota oraz naszych. Wypróbujmy kilka rodzajów piasku, a na pewno znajdziemy optymalne rozwiązanie.
-
Miseczki Najlepiej trzy: jedna na wodę, druga na karmę suchą, trzecia na karmę mokrą (puszki, mięso). Proszę pamiętać, że kot powinien mieć stały dostęp do wody, którą należy zmieniać codziennie, a przed nalaniem świeżej miseczkę należy umyć. Dla przeciętnego kota najlepsza będzie miska 0,2l do 0,3l na pokarm oraz 0,3l do 0,4l na wodę. Nie ma potrzeby kupowania większych misek – nasze mruczki zjadają stosunkowo niewiele pokarmu i do miski takiej wielkości zmieści się cała dzienna porcja suchej karmy dobrej jakości. Polecić można miski ceramiczne lub metalowe, które są trwalsze i wolniej się rysują niż plastikowe. Niektóre koty nie lubią smaku wody z miski metalowej, dlatego zwróćmy uwagę, czy nasz pupil nie unika przypadkiem picia z takiego naczynia. Miseczka powinna być oczywiście wypełniona smaczną, pożywną, dobrej jakości karmą. Na samym początku warto karmić kota karmą, którą nasz kot jadł w poprzednim miejscu, żeby zbyt gwałtownie nie zmieniać jego diety. Koty z krótkimi pyszczkami mogą mieć problemy z pobieraniem pokarmu z klasycznych miseczek. Można również zakupić bardzo płaski talerzyk.
Na rynku są również specjalne miski whisker dla kotów brytyjskich. Specjalne rowki w podstawie ułatwiają jedzenie. Dzięki nim, granulki karmy pozostają na miejscu i są łatwiejsze do uchwycenia. Głębokość miski jest odpowiednio dopasowana dla kotów o krótkich pyszczkach zapewniając im komfort podczas jedzenia. Dzięki niskim krawędziom, wąsy kota nie są podrażniane podczas jedzenia. Gumowa podstawa i odpowiednia ciężkość zapobiega jej przesuwaniu po podłodze.
Dodatkowo, szczególnie latem można pomyśleć o poidełku, fontannie dla kota, które zapewniają kotu stały dostęp do wody. Na rynku jest ich bardzo duża różnorodność.
-
Transporter Każdy maluszek, jak również kot dorosły powinien mieć swój solidny transporter, w którym będzie podróżował: czy na wizyty weterynaryjne czy też na wakacje. Transporter powinien być plastikowy, solidnie wykonany i bezpieczny. Warto kupić taki, który posłuży przez kilka lat, dlatego nie powinien być zbyt mały. Bardzo dobrą, wygodną i sprawdzającą się najczęściej opcją jest zakup plastikowego transportera dla kotów. Jest on lżejszy, łatwiejszy w czyszczeniu oraz bardziej trwały niż jego wiklinowe odpowiedniki. Warto zaopatrzyć się w transporter z otwieraną górą (łatwiej włożyć kota do środka) oraz taki, do którego możemy kupić pasek na ramię (odciąża nadgarstki). Przy wyborze transportera plastikowego, zwróćmy uwagę na mechanizm zamykania drzwiczek – musi być mocny, aby zwierzak nie sforsował zamknięcia. Dodatkowo w takich transporterach spotkać możemy takie udogodnienia, jak miseczki zawieszane na drzwiczkach. W przypadku, gdy planujemy podróż samolotem i chcemy zabrać ze sobą kota, należy zadbać o to, aby transporter posiadał specjalny atest linii lotniczych (wystarczy podczas zakupu zapytać sprzedawcę, czy wybrany przez nas produkt taki atest posiada).
-
Drapak Koty uwielbiają ścierać pazury, dlatego trzeba przygotować stanowisko do drapania. Owinięty sznurkiem sizalowym słupek – może być jednoelementowy lub rozbudowany z półkami do leżenia i budkami. Pozwala to ochronić meble, czy dywany przed zniszczeniem, ale ponadto daje możliwość do zabawy, rozciągnięcia stawów i mięśni. Nasz mruczek będzie drapał, to jego naturalny odruch, którego nie można oduczyć. Aby zachęcić kota do korzystania z drapaka, możemy spryskać taki słupek preparatem o wabiącym kota zapachu lub udekorować go zabawkami wypełnionymi kocimiętką. Polecamy przede wszystkim drapaki firmy Leoland. Znakomite drapaki, bardzo dobrze wykonane, są stabilne, funkcjonalne, wytrzymałe, bardzo eleganckie, duży wybór wzorów.
Z drapaków kartonowych polecamy drapaki firmy mykotty. Pięknie wykonane, bardzo trwałe,występują w kilku kolorach ,koty je uwielbiają.
-
Zabawki Zarówno mały, jak i duży kot musi się bawić. W związku z tym zabawki są ważnym elementem kociej wyprawki, pomagają naszemu podopiecznemu pokonać nudę, zaspokajają potrzebę ruchu, polowania, a także wspomagają budowanie więzi pomiędzy właścicielem a zwierzakiem. Najatrakcyjniejsze będą dla kota zabawki szeleszczące, dzwoniące, grzechoczące, turlające się lub świecące. Zachęcająco działa też zapach kocimiętki. Obecnie dostępne są różnego rodzaju myszki, piłeczki, wędki, piórka, szeleszczące tunele, laserki. Koty uwielbiają gonić za światełkiem lasera - gdy używamy go do zabawy należy pamiętać, aby nie świecić pupilowi prosto w oczy, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia oka.
-
Posłanko Kot powinien mieć w domu swój własny cichy kącik w którym nikt nie będzie go niepokoił. Wiele osób kupuje mruczkom legowiska. Nie jest to niezbędny element kociej wyprawki, ponieważ większość kotów samodzielnie wybiera sobie miejsce do leżenia i często nie chcą korzystać z zakupionych posłanek. Wiele kotów lubi budki i zadaszone legowiska. W przypadku mruczków dobrze sprawdzają się również poduchy, kocyki poukładane na parapecie, fotelu czy kanapie.
-
Szczotki i grzebienie do pielęgnacji. Brytyjczyki mają gęste pluszowe futro, które nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku kota brytyjskiego krótkowłosego mieszkającego w domu wystarczy raz w tygodniu wyczesać martwą sierść. Grzebień jest najlepszy w pierwszej kolejności, jako pogromca wszelkich kołtunów, natomiast szczotka doskonale wygładza futro. Czesanie pobudza także krążenie, dzięki czemu włosy rosną mocniejsze i lśniące, a ponadto usuwa nadmiar martwych kłaczków, które w przeciwnym wypadku nasz kot by zjadł, podczas rytuału wylizywania się.
Możemy wykorzystać kilka podstawowych typów szczotek:
- Szczotka o delikatnych igłach, lekko zagiętych – do wyczesywania futra (lepsze te bez kuleczek na końcach)
- Z włosiem – do napowietrzania futra
- Gumowa szczotka – do masażu i lepszego ukrwienia skóry
- Przyda nam się również grzebień z gęsto rozstawionymi ząbkami, antystatyczny za pomocą którego szybko i sprawnie wyczeszemy swojego pupila.
W zasadzie nie będzie nam potrzebny szampon, gdyż w większości przypadków koty potrafią same świetnie zadbać o swoją czystość i nie ma potrzeby ich kąpać, ale możemy oczywiście zakupić ten kosmetyk, w sporadycznych przypadkach może się przydać, gdy kot naprawdę się wybrudzi.
-
Gilotynka lub nożyczki Jeśli nasz kot nie wychodzi z domu, warto mu przycinać pazurki. Gilotynka ma okrągły otwór, w który wkłada się pazur, oraz ostrza, które tną po przyciśnięciu dźwigni. W przypadku nożyczek, koci pazur wkłada się pomiędzy dwa ostrza w kształcie półksiężyca. Obcinanie końcówek pazurków pozwoli nam ograniczyć bolesne, przypadkowe udrapnięcia i pomoże ochronić nasze meble przed zniszczeniem.
Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo przeróżnych akcesoriów, nie sposób wymienić wszystkich. Z czasem zorientujemy się, co warto byłoby jeszcze kupić naszemu kotu. Na początek zadbajmy jednak o to, aby skompletować przynajmniej niezbędne, wyżej wymienione elementy kociej wyprawki.